+421 915 420 295 +421 915 420 295 | Man–fre 9.00–16.00
Facebook Youtube Instagram
Billige sprøjtemidler – onlinebutik
0
Indkøbskurv
Indkøbskurv
0,00 kr.

Menu
Gødning » Gødning i granulatform » Dolomit i granulatform udvundet af kalksten
Dolomit i granulatform udvundet af kalkstenDolomit i granulatform udvundet af kalksten

Dolomit i granulatform udvundet af kalksten

Ved anvendelsen beriges jorden med calcium og magnesium, hvilket medfører en justering af jordens reaktionsgrad.

Variationer
5 kg
38,64 kr.
(JC 7,73 kr./kg)
10 kg spand
92,82 kr.
(JC 9,28 kr./kg)
25 kg
147,45 kr.
(JC 5,90 kr./kg)
Den laveste pris i de seneste 30 dage: 
fra 38,64 kr.
 stk.

På lager efter variant

Føj til favoritter

Producent/importør i henhold til forordning (EU) 2023/988
Forestina
Mnichov 129, 386 01 Mnichov, CZE
E-mail: info@forestina.cz Telefon: +420 383 312 714 URL: https://www.forestina.cz

Produktbeskrivelse

Produktbeskrivelse

Granuleret kalkholdig dolomit, der er velegnet til de fleste plantearter og alle jordtyper. Ved anvendelse beriges jorden med calcium og magnesium, hvilket medfører en regulering af jordens pH-værdi. Det forbedrer udnyttelsen af jordens fosfor- og molybdænreserver, fremmer en bedre udnyttelse af andre tilførte gødningsstoffer, stabiliserer jordstrukturen og har en positiv indvirkning på mængden af mikroorganismer i jorden. Gødningen må ikke anvendes til gødning af planter (f.eks. azaleaer, rododendroner, blåbær).

Sammensætning

Mineralgødning 60 % CaCO₃ + 30 % MgCO₃

Anvendelse

Gødningen udbringes om efteråret (rodfrugter kun om efteråret) eller om foråret ved at sprede den over arealet. Gødningen kan også tilsættes til kompost. Granuleret kalkdolomit må ikke opløses i vand og udbringes på bladene!

Parametrisk tabel
  • Det kunne måske interessere dig: Kunstgødning, Efterårsgødning
  • Producent / Mærke: Forestina
  • Type: Gødning i granulatform, Mineralgødning
  • Applikationen: Udsprøjtning i jorden, Påføring på jordoverfladen
  • Virkningens varighed: Langfristet
  • Sammensætning: Kalk (Ca), Magnesium (Mg)
Produktanmeldelse (14)
4.8
*****
14 vurderinger
5 11x
4 3x
3 0x
2 0x
1 0x
Vi behandler reklamationer<br>inden for 24 timerVi behandler reklamationer
inden for 24 timer
EkspertrådgivningEkspertrådgivning
Mulighed<br>for personlig afhentningMulighed
for personlig afhentning
10 års erfaring10 års erfaring
Imrich
heurekaSVK29.11.2025
*****
Jeg har læst om produktets fordele hos leverandøren
ľ
Imrich
heurekaSVK29.11.2025
*****
Jeg har læst om produktets fordele hos leverandøren
ľ
Verificeret kunde Tibor
heurekaSVK24.11.2025
*****
Kalkning af jorden under æbletræernes kroner løser problemerne med pletter på frugterne.
Verificeret kunde Tibor
heurekaSVK24.11.2025
*****
Kalkning af jorden under æbletræernes kroner løser problemerne med pletter på frugterne.
Verificeret kunde Denisa
heurekaSVK19.11.2025
*****
Enkel anvendelse – resultatet vil vi se om et par måneder.
100 % tilfredshed
Verificeret kunde Denisa
heurekaSVK19.11.2025
*****
Enkel anvendelse – resultatet vil vi se om et par måneder.
100 % tilfredshed
Verificeret kunde Marián
heurekaSVK20.08.2025
*****
Jeg anbefaler det
Verificeret kunde Marián
heurekaSVK20.08.2025
*****
Jeg anbefaler det
Verificeret kunde Marián
heurekaSVK15.07.2025
*****
Okay
Verificeret kunde Ján
heurekaSVK08.06.2024
*****
lille pakke, jeg kunne have bestilt en pakke på 10 kg
Verificeret kunde Tibor
heurekaSVK22.11.2023
*****
Det kurerer plettern på æblerne
Verificeret kunde Judita
heurekaSVK06.09.2021
*****
Jeg anbefaler det
Effektiv og prisvenlig
Jeg har intet at sætte en finger på
Verificeret kunde Tibor
heurekaSVK09.12.2020
*****
Jeg tror, at jeg næste år vil løse problemet med, at æblerne er plettede
Verificeret kunde Galina
heurekaSVK26.09.2020
*****
Dolomit frigives gradvist og er ideel til bekæmpelse af skovkarse; praktisk emballage.
Stor pakke til en god pris
12>>
Relaterede produkter