+421 915 420 295 +421 915 420 295 | Man–fre 9.00–16.00
Facebook Youtube Instagram
Billige sprøjtemidler – onlinebutik
0
Indkøbskurv
Indkøbskurv
0,00 kr.

Menu
Gødning » Gødning til græsplæner » Forestina mod mos
Forestina mod mosForestina mod mos
Forestina mod mosForestina mod mosForestina mod mos

Forestina mod mos

Det specielle organisk-mineralske middel mod mos er beregnet til pleje af græsplæner med uønsket forekomst af mos. Et vigtigt element i præparatet er jern, som spiller en afgørende rolle i fjernelsen af mos fra græsplænen.

Variationer
5 kg
50,69 kr.
(JC 10,14 kr./kg)
10 kg spand
117,44 kr.
(JC 11,74 kr./kg)
25 kg
218,67 kr.
(JC 8,75 kr./kg)
Den laveste pris i de seneste 30 dage: 
fra 50,69 kr.
 stk.

På lager efter variant

Føj til favoritter

Producent/importør i henhold til forordning (EU) 2023/988
Forestina
Mnichov 129, 386 01 Mnichov, CZE
E-mail: info@forestina.cz Telefon: +420 383 312 714 URL: https://www.forestina.cz

Produktbeskrivelse

Produktbeskrivelse

Det specielle organisk-mineralske middel mod mos er beregnet til vedligeholdelse af græsplæner med uønsket forekomst af mos. Et vigtigt element i produktet er jern, som spiller en afgørende rolle i fjernelsen af mos fra græsplænen. Næringsstofferne i midlet virker kun kortvarigt efter påføring, derfor anbefaler vi at supplere græsplænens næring med det specielle græsplænegødning EXPERT.

Sammensætning

Hjælpeprodukt til planter NK (Mg + Fe) 0,5 % N + 1,2 % K₂O + (1,2 + 3,0)

Anvendelse

Proti machu påføres manuelt eller ved hjælp af en spredevogn jævnt på den nyklippede græsplæne i en grunddosis på 50 g/m² (10 kg pakke = 200 m²). Dets unikke sammensætning og fine granulering muliggør en problemfri, jævn udbringning. Hvis der er behov for en mere intensiv bekæmpelse af mos, fordobles den angivne dosis. Efter nogle dage skal det tørrede mos fjernes med en rive, og de bare pletter skal sås til med græsfrø. Produktet Mod mos anvendes om foråret, og påføringen gentages efter behov, helst efter 3–5 måneder.

Parametrisk tabel
  • Det kunne måske interessere dig: Organiske gødningsmidler
  • Anvendelse: Til græsplænen
  • Producent / Mærke: Forestina
  • Volumen: 6–10 liter/kg
  • Type: Organiske gødningsmidler, Mineralgødning, Specielle gødningsmidler
  • Applikationen: Påføring på jordoverfladen
  • Virkningens varighed: Kortvarige
  • Sammensætning: Kalium (K), Magnesium (Mg), Mikroelementer (Fe, Zn, Cu)
Produktanmeldelse (1)
5.0
*****
1 vurdering
5 1x
4 0x
3 0x
2 0x
1 0x
Vi behandler reklamationer<br>inden for 24 timerVi behandler reklamationer
inden for 24 timer
EkspertrådgivningEkspertrådgivning
Mulighed<br>for personlig afhentningMulighed
for personlig afhentning
10 års erfaring10 års erfaring
Verificeret kunde Miroslav
heurekaSVK15.04.2018
*****
moset forblev gult efter påføringen og tørrede ud
Relaterede produkter