+421 915 420 295 +421 915 420 295 | Man–fre 9.00–16.00
Facebook Youtube Instagram
Billige sprøjtemidler – onlinebutik
0
Indkøbskurv
Indkøbskurv
0,00 kr.

Menu
Gødning » Gødning i granulatform » Forestina-nitratkalk
Forestina-nitratkalkForestina-nitratkalk

Forestina-nitratkalk

Kalkholdigt kalk beriger jorden med kvælstof og kalk. Det anvendes til desinfektion af jorden, især mod svampesygdomme, og forhindrer dermed knold- og rodfrugtsygdomme. Det dræber også snegleæg i betydelig grad.

Variationer
2,5 kg
94,47 kr.
(JC 37,79 kr./kg)
5 kg
182,13 kr.
(JC 36,43 kr./kg)
25 kg
553,42 kr.
(JC 22,14 kr./kg)
Den laveste pris i de seneste 30 dage: 
fra 94,47 kr.
 stk.

På lager efter variant

Føj til favoritter

Producent/importør i henhold til forordning (EU) 2023/988
Forestina
Mnichov 129, 386 01 Mnichov, CZE
E-mail: info@forestina.cz Telefon: +420 383 312 714 URL: https://www.forestina.cz

Produktbeskrivelse

Produktbeskrivelse

Kalk med kvælstof beriger jorden med kvælstof og calcium. Det anvendes til desinfektion af jorden, især mod svampesygdomme, og forhindrer dermed knold- og rodfrugtsygdomme. Det dræber også effektivt snegleæg

Sammensætning

18 % N + 50 % CaO

Anvendelse

To til tre uger før såning eller udplantning spredes gødningen på arealet og arbejdes ned i en dosis på ca. 50 g/m². Jorden skal være fugtig ved udbringningen. Gødning af opkomne afgrøder foretages i rækkerne mellem planterne, som skal være tørre. Ved tilførsel af gødning til kompost strøes gødningen over hvert lag affald med en højde på ca. 25 cm. Efterhøstgødskning (jorddesinfektion) udføres efter høsten i en dosis på ca. 100 g pr. 1 m².

 

Parametrisk tabel
  • Det kunne måske interessere dig: Kunstgødning, Efterårsgødning
  • Anvendelse: Til grøntsager
  • Producent / Mærke: Forestina
  • Volumen: 1–5 liter/kg
  • Type: Mineralgødning
  • Applikationen: Udsprøjtning i jorden
  • Virkningens varighed: Kortvarige
  • Sammensætning: Kvælstofholdige (N), Kalk (Ca)
Produktanmeldelse (26)
4.9
*****
26 vurderinger
5 24x
4 2x
3 0x
2 0x
1 0x
Vi behandler reklamationer<br>inden for 24 timerVi behandler reklamationer
inden for 24 timer
EkspertrådgivningEkspertrådgivning
Mulighed<br>for personlig afhentningMulighed
for personlig afhentning
10 års erfaring10 års erfaring
Verificeret kunde Vladimír
heurekaSVK29.10.2025
*****
Det fremmer væksten af de såede grøntsager.
Verificeret kunde Vladimír
heurekaSVK29.10.2025
*****
Det fremmer væksten af de såede grøntsager.
Verificeret kunde Mária
heurekaSVK12.08.2025
*****
Jeg har endnu ingen erfaring
Verificeret kunde Tibor
heurekaSVK19.03.2025
*****
Jeg bruger det under æbletræet. Sidste år havde jeg stikkelsbær, der var så store som bolde.
Verificeret kunde Zdenko
heurekaSVK21.09.2024
*****
Alt er fantastisk, jeg er meget tilfreds og kan varmt anbefale det til alle
Verificeret kunde Gejza
heurekaSVK16.09.2024
*****
Jeg har endnu ikke brugt produktet; jeg besluttede at købe det på baggrund af en video om desinfektion af jorden i drivhuset.
Ud over at tilføre næringsstofferne Ca og N bekæmper det jordskadedyr og ukrudtsfrø, når det er blevet arbejdet ned i jorden og dækket med folie.
Det er en dyr affære, selv ved de laveste doser på ca. 70 € pr. ar. Det skal indarbejdes i jorden ca. 2 uger før såning eller udplantning.
Verificeret kunde Ľubomír
heurekaSVK16.06.2024
*****
Et effektivt middel til desinfektion og bekæmpelse af patogener i jorden.
Verificeret kunde Tibor
heurekaSVK27.02.2024
*****
Kalk, under mine æbletræer, men også til fremstilling af
kompost. Min have har allerede brug for det
Verificeret kunde Ladislav
heurekaSVK21.09.2023
*****
løst, uden klumper, lille pakke
Verificeret kunde Anna
heurekaSVK14.09.2023
*****
Jeg forstår det ikke
Verificeret kunde Stanislav
heurekaCZE25.07.2023
*****
Det lever fuldt ud op til mine forventninger til en rimelig pris. Tak.
Verificeret kunde Iveta
heurekaSVK29.10.2022
*****
Det beriger jorden og virker også mod skadedyr.
Verificeret kunde Peter
heurekaSVK29.10.2022
*****
Det mindsker sygdomspresset på grøntsagerne og øger deres modstandsdygtighed over for symptomer på kalkmangel.
Jeg vil helt sikkert anvende det hvert år før såning eller udplantning.

Jeg kan ikke se nogen ulemper.
Verificeret kunde Ján
heurekaSVK28.07.2022
*****
kvalitet
Verificeret kunde Viera
heurekaSVK21.11.2021
*****
Kartoflerne var ikke angrebet af snegle – de havde ingen huller.
Verificeret kunde Martin
heurekaSVK27.10.2021
*****
fordel
Verificeret kunde Dagmar
heurekaSVK24.09.2021
*****
desinfektion af gulvet
Verificeret kunde Kvetoslava
heurekaSVK26.06.2021
*****
Tilfredshed
Verificeret kunde Dagmar
heurekaSVK09.06.2021
*****
Jeg bruger det regelmæssigt om efteråret
Verificeret kunde Anna
heurekaSVK07.04.2021
*****
Helt vidunderlige mini-granulat
Verificeret kunde
heurekaSVK14.03.2021
*****
Effektiv, tilgængelig
Verificeret kunde Magdaléna
heurekaSVK18.03.2020
*****
enkel app
Ján
heurekaSVK02.11.2019
*****
Meget tilfreds
Verificeret kunde Dušan
heurekaSVK13.06.2019
*****
Doseringen skal overholdes
Verificeret kunde Marta
heurekaSVK25.03.2019
*****
Vi har brugt denne kalk i flere år nu; det var ikke muligt at få fat i en stor 25 kg-pakke i vores nærhed
Verificeret kunde Lucia
heurekaSVK14.10.2018
*****
Jeg kan anbefale det.
123>>
Relaterede produkter
Hvordan bruger man Forestina-nitratkalk?