+421 915 420 295 +421 915 420 295 | Man–fre 9.00–16.00
Facebook Youtube Instagram
Billige sprøjtemidler – onlinebutik
0
Indkøbskurv
Indkøbskurv
0,00 kr.

Menu
SuperfosfatSuperfosfat
SuperfosfatSuperfosfatSuperfosfat

Superfosfat

Superfosfat er et fosforgødning, der kan anvendes til mange formål i haven. Det egner sig til grundgødning af jorden til alle slags afgrøder på alle jordtyper. Det anvendes om foråret og om efteråret.

Variationer
2,5 kg
42,24 kr.
(JC 16,90 kr./kg)
5 kg
70,87 kr.
(JC 14,17 kr./kg)
25 kg
321,16 kr.
(JC 12,85 kr./kg)
Den laveste pris i de seneste 30 dage: 
fra 42,24 kr.
 stk.

På lager efter variant

Føj til favoritter

Producent/importør i henhold til forordning (EU) 2023/988
Forestina
Mnichov 129, 386 01 Mnichov, CZE
E-mail: info@forestina.cz Telefon: +420 383 312 714 URL: https://www.forestina.cz

Produktbeskrivelse

Produktbeskrivelse

Superfosfat er et fosforgødning til bred anvendelse i haven. Det er velegnet til grundgødning af jorden til alle slags afgrøder på alle jordtyper. Det anvendes om foråret og efteråret, helst i kombination med organiske gødningsmidler. Før anvendelse på mere sure jordtyper er det først nødvendigt at justere jordens pH-værdi ved kalkning. Fosfor fremmer blomstringen hos planter og bidrager til et rigt frugtudbytte.

Sammensætning

11 % N + 7 % P₂O₅ + 7 % K₂O

Dosering

Superfosfat udbringes ved jævn spredning og efterfølgende indarbejdning i jorden.

Parametrisk tabel
  • Det kunne måske interessere dig: Kunstgødning, Efterårsgødning
  • Anvendelse: Til grøntsager
  • Producent / Mærke: Forestina
  • Volumen: 1–5 liter/kg
  • Type: Mineralgødning
  • Applikationen: Udsprøjtning i jorden
  • Virkningens varighed: Mellemlang sigt
  • Sammensætning: Fosfor (P)
Produktanmeldelse (21)
5.0
*****
21 vurderinger
5 20x
4 1x
3 0x
2 0x
1 0x
Vi behandler reklamationer<br>inden for 24 timerVi behandler reklamationer
inden for 24 timer
EkspertrådgivningEkspertrådgivning
Mulighed<br>for personlig afhentningMulighed
for personlig afhentning
10 års erfaring10 års erfaring
Verificeret kunde Zuzana
heurekaSVK29.04.2026
*****
virker faktisk, som det er beskrevet
Verificeret kunde Jozef
heurekaSVK18.04.2026
*****
Et godt produkt
Verificeret kunde Dušan
heurekaSVK24.11.2025
*****
Det er let at påføre og hærder som voks.
Verificeret kunde Dušan
heurekaSVK24.11.2025
*****
Det er let at påføre og hærder som voks.
Verificeret kunde Iveta
heurekaSVK17.10.2025
*****
Kvalitet, leveringstid
Verificeret kunde Iveta
heurekaSVK17.10.2025
*****
Kvalitet, leveringstid
Verificeret kunde Marko
heurekaSVK07.10.2025
*****
Godt efterårsgødning, praktisk emballage
Verificeret kunde Marko
heurekaSVK07.10.2025
*****
Godt efterårsgødning, praktisk emballage
Verificeret kunde Ján
heurekaSVK21.09.2025
*****
25 kg-pakke
Verificeret kunde Ján
heurekaSVK21.09.2025
*****
25 kg-pakke
Verificeret kunde Helena
heurekaSVK21.03.2025
*****
Jeg har brugt det i et stykke tid nu, og jeg er tilfreds.
Verificeret kunde Štefan
heurekaSVK24.10.2024
*****
Let arbejde
Verificeret kunde Jozef
heurekaSVK30.07.2024
*****
Det bidrager til kvaliteten.
Verificeret kunde Emília
heurekaSVK12.04.2024
*****
kvalitet
gødning af høj kvalitet
Verificeret kunde Marek
heurekaSVK01.05.2022
*****
Nem påføring og høj kvalitet
Verificeret kunde Zuzana
heurekaSVK04.04.2022
*****
Klassisk
Verificeret kunde Ľubomír
heurekaSVK08.10.2021
*****
Jeg har brugt det i flere år nu – man skal bare følge brugsanvisningen og ikke spare på det. I modsætning til originalen, der kommer direkte fra stalden, giver dette ingen grøn aflejring fra grøntsagerne.
Verificeret kunde Katarína
heurekaSVK08.06.2021
*****
smukke breve
Verificeret kunde Mária
heurekaSVK29.05.2021
*****
Af sted ud i haven!
Verificeret kunde Ľudovít
heurekaSVK22.05.2020
*****
funktionelle
Verificeret kunde
heurekaSVK26.04.2019
*****
tilfreds med resultaterne
123>>
Relaterede produkter
Hvordan bruger man Superfosfat?