+421 915 420 295 +421 915 420 295 | Man–fre 9.00–16.00
Facebook Youtube Instagram
Billige sprøjtemidler – onlinebutik
0
Indkøbskurv
Indkøbskurv
0,00 kr.

Menu
Gødning » Gødning i granulatform » Hoštické NPK-gødning med guano
Hoštické NPK-gødning med guanoHoštické NPK-gødning med guano

Hoštické NPK-gødning med guano

Hoštické økologisk NPK-gødning med guano uden tilsætning af industrielt fremstillede bestanddele. Den er velegnet til alsidig anvendelse i hele haven.

Variationer
2,5 kg
45,44 kr.
(JC 18,18 kr./kg)
5 kg
85,57 kr.
(JC 17,11 kr./kg)
25 kg
368,82 kr.
(JC 14,75 kr./kg)
Den laveste pris i de seneste 30 dage: 
fra 45,44 kr.
 stk.

På lager efter variant

Føj til favoritter

Producent/importør i henhold til forordning (EU) 2023/988
Forestina
Mnichov 129, 386 01 Mnichov, CZE
E-mail: info@forestina.cz Telefon: +420 383 312 714 URL: https://www.forestina.cz

Produktbeskrivelse

Produktbeskrivelse

Hoštické NPK er et rent naturligt gødningsmiddel uden tilsætning af industrielt fremstillede komponenter. Ud over de grundlæggende NPK-komponenter indeholder gødningsmidlet også naturlig guano fra havfugleekskrementer samt andre sporstoffer. Det er ikke kun velegnet til universel anvendelse i hele haven, men især til sund gødning af frugt og grøntsager. Det er også meget velegnet til grundgødning af jorden om efteråret eller om foråret.

Sammensætning

Naturligt organisk gødning 5 % N + 2 % P₂O₅ + 8 % K₂O

Dosering

Påføres om foråret eller efteråret på jordoverfladen ved at sprede det og let arbejde det ned i jorden. Derefter vandes der rigeligt. Ved anvendelse i krukker blandes det med substratet. Ved efterfølgende gødskninger spredes det omkring planterne, arbejdes let ned i jorden og vandes. Dosering: Grundgødning før udplantning 1,5 – 2,5 kg pr. 10 m². Gødning af jorden i drivhuset før udplantning 2 – 3 kg pr. 10 m². Dosering pr. blomsterkrukke (50 cm) med altanplanter: 80–100 g. Roser og stauder: 100–200 g pr. plante. Grøntsager og frugt: 100–150 g pr. plante. Nåletræer og andre prydbuske: 150–200 g pr. plante. Efterårsgødning: 2 kg pr. 10 m².

Parametrisk tabel
  • Det kunne måske interessere dig: Organiske gødningsmidler
  • Anvendelse: Til nåletræer/thujaer, Til frugt, Til frugttræer, Til træer og buske, Til grøntsager
  • Producent / Mærke: Forestina
  • Volumen: 1–5 liter/kg
  • Type: Organiske gødningsmidler
  • Applikationen: Påføring på jordoverfladen
  • Særlige egenskaber: Uden syntetiske stoffer
  • Sammensætning: Kompleks (NPK)
Produktanmeldelse (13)
5.0
*****
13 vurderinger
5 13x
4 0x
3 0x
2 0x
1 0x
Vi behandler reklamationer<br>inden for 24 timerVi behandler reklamationer
inden for 24 timer
EkspertrådgivningEkspertrådgivning
Mulighed<br>for personlig afhentningMulighed
for personlig afhentning
10 års erfaring10 års erfaring
Verificeret kunde Hana
heurekaCZE12.03.2024
*****
forbedrer planternes kvalitet
Verificeret kunde Jiřina
heurekaCZE17.08.2023
*****
Høj kvalitet, udelukkende positive oplevelser
det har vist sig at fungere
Verificeret kunde Margita
heurekaSVK07.03.2023
*****
tilfredshed
Verificeret kunde Ľubomír
heurekaSVK02.10.2022
*****
Okay
Verificeret kunde Zuzana
heurekaSVK15.05.2022
*****
Jeg kan anbefale det.
Verificeret kunde Jaroslav
heurekaSVK13.02.2022
*****
Produktet levede op til kundens forventninger; de konkrete resultater vil blive tydelige i foråret
Produktet levede op til kundens forventninger
Intet
Verificeret kunde Ľubomír
heurekaSVK08.10.2021
*****
Jeg ved det ikke, jeg har ikke prøvet det – de anbefaler et andet, så jeg håber, at de ikke lyver.
Verificeret kunde Veronika
webSVK27.04.2021
*****
Vi bruger det både før plantning og om efteråret, og jeg må indrømme, at det er fantastisk – takket være det har vi fået mere frugtbar jord, men det er først i år, at overfladen er blevet blødere. Jeg vil senere give besked i en ny anmeldelse om, hvorvidt frugtbarheden bliver bedre i år. Jeg anbefaler dog, at man overholder doseringen på emballagen.
Verificeret kunde Alexander
heurekaSVK19.03.2021
*****
Et rigtig godt gødningsmiddel; jeg har også brugt det til planter i blomsterkrukker.
Verificeret kunde Jana
heurekaSVK13.11.2020
*****
En sammensætning, der ligger tæt på naturen
Verificeret kunde Jitka
heurekaSVK02.04.2020
*****
Gødning af høj kvalitet
Verificeret kunde Oľga
heurekaSVK29.03.2020
*****
Jeg bruger NPK til kartofler og grøntsager, og jeg er tilfreds
Verificeret kunde Monika
heurekaSVK05.08.2019
*****
tilfredshed
12>>
Relaterede produkter
Hvordan bruger man Hoštické NPK-gødning med guano?